logo SVOL tisk

Jak to vidím já (12. díl) Lesník Radomír Charvát: Proč nemohu podepsat petici ČMMJ

29.3.2021

Člen předsednictva SVOL, jednatel podniku Lesní družstvo Chvojno a především uznávaný odborník Radomír Charvát otevřeně reaguje na petici ČMMJ "Za zachování spolkové činnosti jako odpovědného způsobu hospodaření se zvěří".

Reakci v plném znění si můžete stáhnout ve formě PDF ZDE.

"Hned název petice sděluje, že bez spolkové činnosti je vlastně ostatní výkon práva myslivosti neodpovědným způsobem hospodaření se zvěří, což je více jak třicet let od společenských změn v naší vlasti překvapivé," píše Radomír Charvát ve svém vyjádření. "Je zřejné, že autoři petice vnímají problematiku myslivosti použe přes spolkovou činnost, čímž české myslivosti mnoho nepomohou."

Dále uvádí, že názory SVOL rozhodně nekolidují se zachováním spolkové činnosti, nijak ji neohrožují, jen reagují na společenské změny a potřeby lesů oproti stavům zvěře.

"SVOL podporuje návrh zákona MZe ČR ovšem s dlouholetým požadavkem na snížení výměry honitby jednoho vlastníka na 250ha s podmínkou, že jejím vznikem nebude narušena výměra honitby či honiteb, ze kterých by nová honitba vznikla. Tvrzení, že dojde tímto krokem k dopadu na 60% honiteb ČR je naprosto zavádějící a ve skutečnosti se dotkne cca 2 % honiteb."

Podívejte se také na video, ve kterém se Radomír Charvát vyjadřuje k situaci v našich lesích.

Tak se z lesa ozývá: Radomír Charvát - bez lesů nebude voda