„Naším záměrem je s ohledem na oprávněné zájmy nestátních vlastníků lesů připravit vlastní návrh ve shodě napříč všemi komorami SVOL, který bude základem pro diskusi s dalšími zainteresovanými stranami a také jednání s budoucí vládou,“ říká Jiří Svoboda, předseda SVOL. První čtení několik let připravované novely zákona o myslivosti zůstalo v Poslanecké sněmovně nedokončené a současná vláda ji posunout nestihne. „Znovu se ukázalo, že myslivost je v mnoha ohledech třaskavé téma a často chybí politická vůle se do řešení dlouhodobých problémů ponořit. Budeme usilovat o změnu, která přinese vlastníkům lesních majetků, kteří dle současného zákona nedosáhnou na vytvoření vlastní honitby, větší možnost, jak dosáhnout snížení škod přemnoženou zvěří v jejich lese. V rámci SVOL vznikla odborná pracovní skupina se zastoupením všech komor. Není vždy jednoduché sladit potřeby drobných vlastníků s velkými majetky o rozloze tisíců hektarů, ale na konferenci SVOL jsme se jasně shodli na vstřícném společném postupu.“
Na rozdíl od zákona o myslivosti, je SVOL v zásadě spokojen s návrhem novely zákona o lesích, který byl přijat minulý týden ve 3. čtení v Poslanecké sněmovně. „SVOL byl iniciátorem, aktivním a důležitým partnerem při tvorbě novelizovaného zákona o lesích. Navržená novela zákona není dokonalá, ale je kompromisním výsledkem jednání mnoha zájmových stran. Podařilo se nám společně dosáhnout toho, že nebyla rozšířena odpovědnost vlastníka lesa v ochranných pásmech dráhy a pozemních komunikacích požadovaná Ministerstvem dopravy. V novele nám chybí reforma státní správy, pro kterou ale není potřebná široká podpora napříč politickým spektrem a zainteresovanými resorty. Nereálným se ukázal náš požadavek na zajištění právního nároku na platbu za ekosystémové služby lesů. Přijetí návrhu novely je za současné situace pro vlastníky lesů dobrá zpráva a budeme usilovat o jeho schválení také v Senátu.“
Hluboká funkční reforma státní správy je podle Jiřího Svobody z pohledu nestátních vlastníků lesů naprosto nezbytná a SVOL o ni bude usilovat v budoucnu.
Konference se věnovala řadě dalších aktuálních témat, vyjádřila jasné stanovisko k neefektivnímu nařízení EU proti odlesňování (EUDR), které je třeba podle SVOL zásadně revidovat. Konference uložila republikovému výboru SVOL mj. také hájit vlastnická práva členů při uplatňování požadavků ochrany přírody a odmítat vznik dalších velkoplošných chráněných území na lesních pozemcích.
Mezi hosty konference nechyběli zástupci Ministerstva zemědělství – Patrik Mlynář (vrchní ředitel Sekce lesního hospodářství) a Miroslav Skřivánek (náměstek ministra zemědělství) a další významní hosté: Michal Kučera (předseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny PČR), Dalibor Šafařík (generální ředitel Lesů ČR), Jaroslav Kubišta (ředitel Národního lesnického institutu) nebo Jaroslav Šebek (předseda Asociace soukromého zemědělství ČR).
Konference SVOL zvolila na funkční období 2025–2029:
- předsedou SVOL Ing. Jiřího Svobodu, ředitele Lesního družstva obcí v Přibyslavi
- 1. místopředsedou SVOL Ing. Arnošta Bučka, jednatele Arcibiských lesů a statků Olomouc, s. r. o.
- 2. místopředsedou SVOL Ing. Richarda Podstatzkého, lesní statek Litenčice
Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) má nyní 734 členů, kteří hospodaří na cca 550 000 tis. hektarů.