logo SVOL tisk

Jak to vidím já (21. díl) Francesco Kinský dal Borgo „Až tady budeme pěstovat palmy, bude pozdě.“

26.5.2023

Výměra přes osm tisíc hektarů lesa činí z majetku Kinský dal Borgo, a. s., předního člena Komory soukromých lesů SVOL. Jde o jeden z největších soukromých lesních majetků v republice. Jak k hospodaření v lesích, které patřily starobylému šlechtickému rodu stovky let, přistupuje Francesco Kinský dal Borgo? „Krásná krajina není zadarmo,“ říká.

Francesco Kinský dal Borgo se společně se svým bratrancem Carlem ujal správy rodinného majetku před devíti lety. Konkrétně ohledně lesů je nemohly čekat turbulentnější časy. O majetek se podle svých slov snaží postarat tak, aby ho vylepšili pro budoucí generace. „Ale vzhledem k současným podmínkám, které se stále mění, nevíme, jakou hodnotu bude mít za padesát let,“ říká Francesco Kinský dal Borgo a jako vystudovaný enviromentální technolog se znepokojením pozoruje změny klimatu v české kotlině. Chránit les a přirozenou krajinu přitom považuje za jeden z nejsilnějších nástrojů, jak změnu klimatu zpomalit. A není za pět minut dvanáct, ale možná již pět minut po dvanácté. „Až v Česku začneme pěstovat olivovníky nebo palmy, už to nebude dobré,“ varuje.

Správci lesa, kteří stejně jako on v lese šetrnou těžbou chrání vodu v krajině, zabezpečují biodiverzitu a přirozené prostředí pro hmyz, ptáky a zvířata. Jak však uvedl v nedávném rozhovoru pro měsíčník Forbes, společnost prý ekosystémovou funkci lesa bere jako samozřejmost. „Za to, že hospodaříme ekologicky, nám nikdo ani nepoděkuje. A nekompenzuje naši práci. Takže za současných podmínek můžete na lese vydělat jen těžbou dřeva. My jsme přitom mezi mlýnskými kameny – chceme zachovat les pro další generace, ale musíme se taky nějak živit.“ Za největší konkurenční výhodu jednoznačně označuje možnost dlouhodobě a strategicky plánovat. „Řežeme do vlastního, sami si rozhodujeme o tom kolik čeho pokácíme a jak to zpracujeme,“ vysvětluje s tím, že díky kůrovcové kalamitě bylo několik let všechno jinak. Také tady počítali v uplynulých letech stamilionové ztráty a těžili v průměru třikrát více kůrovcového dřeva než v minulosti. „Navíc teď v lese máme holiny, které osazujeme novými stromy, a to taky stojí miliony,“ píše květnový Forbes. „My z toho nic mít nebudeme, to sázíme pro naše vnoučata. Dřív jsme prořezávali les postupně a les měl možnost obnovovat se sám – pod stínem habrů se vysemenily nové duby, měly čas zesílit a růst. Příroda to má vymyšleno dobře, když jí nehážeme klacky pod nohy.“

Chcete vědět víc o hospodaření na majetku Kinský dal Borgo? Podívejte se na video

Další zajímavé informace:  www.kinskydalborgo.cz