Jarní sázení je sice v plném proudu, na podzim však čekají na zalesnění další rozsáhlé holiny a tak se praktický návod může hodit.
Techniku provádění výsadby si lze připomenout rovněž ve videu zde. Pro zájemce o podrobnější informace k dané problematice je zde k dispozici výtah nejdůležitějších ustanovení ČSN 482116 (Umělá obnova lesa a zalesňování).
K dopravě SaMa je nutno použít vhodný dopravní prostředek (uzavřený se zatemněním nebo vybavený plachtou). Vrstva SaMa nesmí překročit 60 cm, u stropu prostředku musí být mezera (jinak hrozí zapaření nebo přehřátí SaMa).
SaMa musí být vykládán a přenášen k založišti šetrným způsobem, aby nedošlo k poškození kořenů nebo nadzemní části.
SaMa nesmí být ponechán na ploše bez založení do půdy (při teplém počasí dochází k zaschnutí jemných kořenů již po cca 5 min.).
SaMa nesmí být založen (skladován) přímo ve vodě nebo silně podmáčené půdě.
Je nutno vybrat vhodné místo pro založiště SaMa. Ideální je vlhké závětrné místo se zastíněním (vývratiště stromu, místo pod korunami stromů), vhodné je zakrytí klestem. Doba založení nesmí překročit 1 týden, před založením je vhodné rozvázat svazky SaMa a rozprostřít kořeny. Kořenové krčky SaMa musí být překryty min. 5 cm vrstvou zeminy.
Kořenový systém SaMa musí být vždy chráněn (i v zastřešeném založišti). Doba skladování zde nesmí překročit 3 týdny. Důležitá je pravidelná kontrola výskytu plísní a stavu pupenů SaMa (přípustné je narašení SaMa douglasky a jedle obrovské).
SaMa nesmí být založen ve více vrstvách nad sebou bez proložení jednotlivých vrstev vlhkou zeminou.
Není přípustné ponechat svazky SaMa na ploše výsadby s nechráněnými kořeny.
Kořeny SaMa nelze ponechat nechráněné ani krátkodobě (např. při předkopání jamek s následným roznosem SaMa - hrozí zaschnutí kořenů).
Dno použitých nádob musí trvale pokrývat vlhká zemina (popř. vlhký mech, rašelina nebo písek - k zamezení vysychání kořenového systému).
Do nádoby lze vkládat pouze odpovídající množství SaMa (při jeho vytahování nesmí docházet k poškozování kořenového systému).
Kořeny přesahující rozměr jamky, popř. odřené nebo jinak poškozené kořeny, lze zkrátit pouze ostrým nástrojem ve směru kolmém na osu kořene (např. sekeromotykou na čerstvém pařezu). Kořenový systém lze zkrátit max. o 25 % jeho objemu.
Strhnout drn o rozměrech jamky až na minerální zeminu (nesázet do drnu, humusu nebo rozdrcených těžebních zbytků).
Prokopat celý profil jamky, vybrat případné kameny, useknout a odstranit překážející kořeny.
Upravit povrch jamky dle architektoniky kořenového systému (např. u SaMa smrku vytvořit uprostřed jamky kopeček zeminy).
Svisle vložit SaMa, rozložit jeho kořeny dle přirozené architektoniky, přidat trochu humusu z okolí jamky a zasypat kořenový systém minerální zeminou.
Za současného přidržování SaMa přiměřeně přišlápnout zeminu v jeho okolí.
Zkontrolovat pevnost zasazení SaMa – při přiměřeném zatažení za terminální výhon nesmí jít SaMa vytáhnout.
Zdrsnit povrch jamky překrytím sypkou zeminou nebo mulčem (např. obráceným drnem) k zamezení vysychání jamky.
Mohlo by vás zajímat: VIDEO vyhledávání a zpracování kůrovcových stromů