ČeskyEnglish

SVOL - Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Nejnovější číslo Zpravodaje SVOL k dispozici v PDF verzi

Jarní vydání Zpravodaje SVOL, který je určen všem vlastníkům, správcům i přátelům lesa přináší vedle aktuálních témat a pravidelných rubrik také celé znění Lesnické výzvy II.

SVOL společně s ostatními profesními organizacemi lesnicko-dřevařského průmyslu prostřednictvím Lesnické výzvy II poukazuje na alarmující ekonomické dopady kůrovcové kalamity za období 2018 – 2020, které jsou odhadovány na téměř 100 miliard korun a společně volají po dostatečné robustnosti systému podpory péče o lesy a jejich obnovu.

O hlavní rozhovor jsme tentokrát požádali jednatele společnosti B. F. P. Lesy a statky Tomáše Bati, spol s r. o. Ing Jakuba Zapletala. Na otázku, jak vidí budoucnost financování lesního hospodaření a co si například myslí o cestě „platby za ekosystémové služby“, mimo jiné odpověděl.
„Doufám, že zásadním zdrojem pro financování lesního hospodaření budou i nadále výnosy z vyprodukovaného dříví, případně jiné hospodářské činnosti. Důvod je prostý. Spoléhat na dotační politiku jako hlavní zdroj financování je odklon od podstaty slova hospodaření. Přestože patřím svým věkem stále zřejmě k mladší generaci lidí v produktivním věku, jsem naprosto zděšen a znechucený tím, jak je v dnešní době uměle upozaďována produkční funkce lesa ve prospěch všech ostatních funkcí.“

Pravidelná rubrika „LOS aktuálně“ se zaměřila na výskyt lesních škodlivých faktorů v roce 2020 a očekávaný stav v roce 2021. Rubrika „Z regionu“ se věnuje situaci v Karlovarském kraji, kde kromě kůrovcové kalamity trápí vlastníky lesů také neúměrně přemnožená spárkatá zvěř.Ve Zpravodaji naleznete také článek „Jak zlepšit odbornou správu malolesů a podpořit sdružování vlastníků“ a další zajímavé materiály.

PDF k dispozici ZDE