ČeskyEnglish

SVOL - Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Vlastníci lesů, lesníci a vědci píší ministrovi životního prostředí. Přečtěte si otevřený dopis

Otevřeným dopisem určeným pro ministra životního prostředí Richarda Brabce reaguje SVOL společně s významnými lesnickými institucemi na aktivity Hnutí Duha.

Pod dopisem, který byl doručen prostřednictvím datové schránky (v kopii také na Ministerstvo zemědělství), jsou společně podepsáni představitelé SVOL, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a Myslivosti, v.v i., České akademie zemědělských věd a České lesnické společnosti.

 

„V uplynulých dnech jsme zaregistrovali aktivitu Hnutí DUHA „Zachraňme lesy - chceme zdravé lesy ne plantáže", v rámci které Vás vlnou e-mailů občané vyzývají ke stažení materiálu předloženého k projednání vládou české republiky (Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s implementací právních předpisů Evropské unie v oblasti invazních nepůvodních druhů). Hlavní argumentace je opřená o negativní vliv douglasky tisolisté na půdu, biodiverzitu a fungování ekosystémů obecně,“ stojí  v dopisu.  „S politováním musíme konstatovat, že jakkoliv jsou tvrzení uvedená na stránkách zachranmelesy.cz alarmující, jsou založená na údajích vytržených z kontextu, na špatném pochopení textu a v některých případech jsou zcela nepravdivá.“

 

Celé znění dopisu si můžete přečíst ZDE.

 

SVOL i Výzkumný ústav reagovali na výzvu ekologistů velmi ostře už v uplynulých dnech. Předseda SVOL Ing. František Kučera varoval, že ve chvíli, kdy lesníci čelí po celé Evropě změně klimatu a snaží se zachránit lesy pro příští generace, není prostor pro ignoraci věděckých výzkumů a formulaci politických rozhodnutí o budoucím směřování lesů na základě pocitů, představ a citací účelově vytržených z kontextu.

 

Přečtete si sedm konkrétních výtek, kterými vědci vyvracejí tvrzení uvedená ve výzvě.