ČeskyEnglish

SVOL - Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů

Na podporu lesního hospodářství bude stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy částka činí 1,15 miliardy korun. Peníze by se v následujících čtyřech letech měly zvyšovat pravidelně o 600 milionů korun ročně. Vyplývá to z novely vládního nařízení, kterou 22. 6. schválila na svém jednání vláda.

 

Dvě miliardy korun jsou určeny na obnovu, zajištění a výchovu lesních porostů, 200 milionů korun na zřizování oplocenek v nestátních lesích, 145 milionů korun pak na nový příspěvek na následnou péči o lesní výsadbu, další finance dostanou myslivci.

Ministr zemědělství Miroslav Toman k situaci poznamenal: "Cílem předkládaného návrhu nařízení vlády je především podpora rychlé obnovy lesa na holinách z kůrovcových těžeb, podpora využití dravců při ochraně zemědělských plodin proti hrabošům a rovněž snížení administrativní zátěže žadatelů i zefektivnění administrace žádostí ze strany krajských úřadů. Jen loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionů listnáčů, zatímco smrků bylo vysazeno 36,1 milionu."

Jestliže bude schválen státní rozpočet se schodkem 500 miliard, získá Ministerstvo zemědělství dalších sedm miliard korun na boj s kůrovcem. Peníze půjdou hlavně vlastníkům lesů na kompenzaci poklesu cen dříví.

Na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity za loňský rok je podle SVOL potřeba jen pro nestátní vlastníky 5,2 mld. Kč.