ČeskyEnglish

SVOL - Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

SVOL přispěl k uvolnění pravidel pro pendlery - nové nařízení vlády

Nařízení vlády k překračování hranice od 27.4.2020 mění možnosti práce tzv. "pendlerů". Ke změně nařízení přispěla výzva SVOL premiérovi ČR k přehodnocení opatření týkajících se práce pendlerů a také společná iniciativa SVOL a ALDP.

Na fakt, že situace kolem pendlerů významně ovlivňuje fungování dřevozpracujícího průmyslu v příhraničních oblastech a vede k omezování provozu pil, které vykupují dřevo z ČR, SVOL upozorňoval od samotného začátku koronavirové krize. "Rozhodnutí vlády proto vítáme," komentuje výsledek jednání předseda SVOL Ing. František Kučera.

Nově mohou od pondělí 27. dubna pendleři znovu jezdit za prací a poté se vracet domů každodenně. Musí však disponovat negativním testem na koronavirus nikoliv starším než 14 dní. Právě ohledně testů nyní mezi pendlery podle slov Jana Průhy z organizace Pendleři bez hranic panuje největší nejistota. Jak uvedl pro agenturu ČTK, není totiž zatím jasné, jaký druh testů mají pracovníci mít a zda si ho budou nebo nebudou platit sami. Více informací naleznete ZDE.

Ve výzvě předsedovi vlády dále SVOL žádal intenzivnější finanční podporu vlastníků lesů a lesnických firem v boji s kůrovcovou kalamitou, podporu krokům Ministerstva zemědělství a zapojení také ostatních resortů (MŽP, MPO, MMR) do finanční podpory likvidace kalamity, následného zalesnění a opravy komunikací.
Na základě výše uvedené výzvy svolal ministr zemědělství na příští týden ve čtvrtek kulatý stůl prostřednictvím telekonference za účasti ministryně financí, ministra životního prostředí, ministra průmyslu a obchodu, vedení SVOL, ALDP, LDK, LČR a VLS.
Pro jednání připravili zástupci ALDP a SVOL společný nárh opatření pro zmírnění dopadu klimatických změn na stav lesů a šíření hmyzích škůdců. O průběhu jednání Vás budeme informovat.