ČeskyEnglish

SVOL - Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Obce získají finanční příspěvek na komunikace poškozené nadměrnou přepravou kůrovcového dřeva

Vláda schválila záměr Ministerstva zemědělství finančně přispět obcím na opravy místních komunikací, které byly nebo budou poškozeny v důsledku nadměrné těžby dřeva vyvolané kůrovcovou kalamitou.

Ministerstvo pro místní rozvoj pro tyto účely využije svého podpůrného programu Podpora rozvoje regionů 2019+, podprogramu Podpora vládou doporučených projektů v oblasti rozvoje regionů v roce 2020 a letech následujících. Ministři schválili, že pro letošní rok bude na tyto dotace k dispozici 140 milionů korun a že obce budou moci od státu vyinkasovat až 60 procent uznatelných nákladů a dalších 20 procent přispějí kraje, 20 % uhadí konkrétní obec, která bude žadatelem. První výzva bude určena obcím v nejvážněji zasažených krajích – Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském, které v současné době vykazují výrazné poškození místních komunikací.
Návrh na finanční pomoc  obcím postiženým zvýšenou frekvencí pojezdu techniky provádějící těžbu a odvoz kalamitního kůrovcového dřeva postoupilo Ministerstvo zemědělství po dohodě s Ministerstvem pro místní rozvoj do meziresortního připomínkového řízení již 9. dubna 2019. „Připomínkové řízení trvalo poměrně dlouho, ale schválení záměru  samozřejmě vítáme a věříme, že v následujících letech se tato finanční pomoc bude týkat více krajů a na dotaci dosáhnou i další obce dle potřeb zjištěných v jejich lokalitách,“ uvádí předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) František Kučera.

Výzvu by Ministerstvo pro místní rozvoj mělo připravit a vyhlásit co nejdříve.

Příslušný dokument můžete prostudovat ZDE.