ČeskyEnglish

SVOL - Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Mezinárodní kampaň CEPF „Vítejte v mém lese“ spuštěna

Mezinárodní organizace European Forest Owners (CEPF), jejíž se SVOL členem, spustila svou video kampaň na podporu nestátních vlastníků lesů. SVOL do ní přispěl dvojicí videí ze soukromých majetků.

Cílem kampaně není jen upozornit na současný stav lesů v Evropě, ale především zacílit na specifické problémy vlastníků lesů a zbořit neopodstatněné mýty, které se v souvislosti se soukromým vlastnictvím lesů bohužel stále objevují. „Argumenty typu, že vlastníky zajímají více peníze než druhová skladba lesů, slýcháme i na úrovni jednání ohledně lesů v rámci Evropské unie,“ říká tisková mluvčí CEPF Susanna Kallio s tím, že právě kampaň #WelcomeToMyForest představí vlastníky lesů jako odborníky na péči o les, kterým na budoucnosti lesů záleží a bojují o ni v období klimatických změn a nyní i dopadů covidu. Dalším důležitým cílem kampaně je upozornění na benefity, které prostřednictvím svého majetku nestátní vlastníci lesů poskytují celé společnosti.
“K projektu jsme spustili také webové stránky, videa budou ke shlédnutí na kanálu YouTube a distribuována přes sociální sítě Twitter a LinkedIN,” uvádí Susanne Kallio. Videa ještě průběžně vznikají po celé Evropě, jejich konečné číslo se odhaduje přibližně na dvacet a každý týden jich bude zveřejněno několik.
“Už po shlédnutí prvních deseti videí nám bylo jasné, že vlastníci lesů nejsou sourodá skupina lidí, stejně jako napříč Evropou nalezneme různé lesy. Ale všichni mají jedno společné. Všichni se chtějí starat o svůj les jak nejlépe umí, aby mohli dál existovat a dál poskytovat všechny výhody, které jejich lesy přinášejí celé společnosti nejen nyní, ale také budoucím generacím. Z videí rovněž vyplývá skutečnost, kterou media často opomíjejí, a to, že v boji proti klimatickým změnám je udržitelné řízení našich lesních zdrojů klíčové. Musíme zachovat živý sektor, pokud chceme udržet naše lesy zdravé,” konstatuje se v tiskové zprávě.

Celou oficiální zprávu v anglickém jazyce naleznete ZDE.

“Velmi si ceníme toho, s jakou ochotou členové Komory soukromých lesů, které jsme oslovili, k natáčení přistoupili,” konstatuje místopředseda SVOL Ing. Stanislav Janský. Videa SVOL byla pořízena v průběhu března na soukromém majetku Ing. Miroslava Pacovského (foto) u Ondřejova nedaleko Kostelce nad Černými lesy, druhým účastníkem je Francesco Kinský dal Borgo, který se společně s dalšími rodinnými příslušníky stará o rodový majetek nejen v okolí Chlumce nad Cidlinou, kde se natáčelo.

Na projektu se vedle CEPF podílely také organizace Copa-Cogeca and the European Landowners’ Organisation (ELO)
SVOL všechna videa bude sdílet na svém oficiálním facebookovém profilu a také na profilu svého projektu Kouzlo lesa.