ČeskyEnglish

SVOL - Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Zpravodaj č. 35

Aktuální číslo Zpravodaje pro vlastníky, správce a přátele lesa informuje o "Petici za zdravé a prosperující lesy pro příští generace", kterou podepsalo téměř 16 000 občanů a která byla předána místopředsedovi Petičního výboru Poslanecké sněmovny Stanislavu Blahovi 13. listopadu.

Petice je apelem na českou vládu a parlament ve věci ochrany přírodních a společenských hodnost lesních majetků v České republice. Vyjadřuje znepokojení a obavy ze situace, kde jsou v důsledku pomalého a nepříliš efektivního postupu státu při řešení současné kůrovcové kalamity ohroženy statisíce soukromých a obecních lesních majetků ekonomickou a ekologickou devastací.

K petici se přihlásili vlastníci lesů, lesníci, vědci, ale i známé osobnosti z oblasti sportu, kultury či vědy. Co k tomu vedlo např. docenta Mariana Slodičáka, vědce a významného odborníka na lesy, nebo profesora Josefa Hyánka, českého klinického biochemika a odborníka v péči o děti s metabolickými vadami, se dozvíte v rozhovorech s nimi.

Výskytem hmyzích škůdců v roce 2018 se podrobněji zabývá rubrika LOS aktuálně. Jak pohlíží české právo na aktivity guerilla foresting vybízející širokou veřejnost k osazování holin přípravnými dřevinami na cizích lesních majetcích i bez povolení vlastníka, se dozvíte v rubrice Právní poradna.

Dále přinášíme informace z mezinárodní konference vlastníků a správců lesů na Slovensku, kterou upořádalo v říjnu letošního roku Gemerské regionálne zruženie vlastníkov neštátnych lesov, a informaci z tradičního setkávání vlastníků lesů Bavorska, Rakouska a České republiky, které se tentokráte konalo v Olomouci ve spolupráci s Arcibiskupskými lesy a statky Olomouc.

Vlastníci lesů jistě uvítají přehledné informace o změnách v poskytování příspěvků na hospodaření v lesích, které platí od 1. listopadu 2018.

Součástí vydání je reportáž z exkurze SVOL po lesních majetcích ve východních Čechách.

Více …