ČeskyEnglish

SVOL - Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Majitelé lesů podporují akci „Ukliďme svět, ukliďme Česko“

Hlavní termín celorepublikové dobrovolnické akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ je za dveřmi. Patronkou akce se stala pro letošek sportovkyně roku 2017 Gabriela Koukalová. Jedním z mediálníchpartnerů akce je SVOL.

V sobotu 7. dubna, se odehraje hlavní vlna dobrovolnických úklidů pořádaných
v rámci akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Podaří se letos opět překonat rekord v počtu zapojených dobrovolníků? Na odpověď na tuto otázku si musíme ještě počkat. Mohla by tomu ale napomoci i účast řady známých osobností, mezi kterými letos vyniká Gabriela Koukalová, naše historicky nejúspěšnější biatlonistka, oceněná vloni titulem sportovkyně roku. Co ji přimělo se aktivně zapojit do uklízení přírody a propagace celé akce? ,,Při tisícovkách naběhaných tréninkových kilometrů se pohybuji převážně v přírodě. Sníh sice většinu nepořádku milosrdně zakrývá, ale přesto je odpadků v lese víc než je zdrávo a občas nám i komplikují přípravu. Není výjimkou, když při jízdě ve stopě vytáhnu na hůlce třeba pet lahev nebo jiný předmět, který nemá v lese co dělat. Proto jsem sama už dříve odpadky ze stopy sbírala a podpořit akci "Ukliďme svět, ukliďme Česko", především v osvětové rovině, mi přišlo jako prima nápad. Snad to trochu pomůže, aby toho nepořádku vznikalo co nejméně,“ usmívá se sportovkyně.

,,V loňském roce se do úklidové akce aktivně zapojilo přes 96 tisíc dobrovolníků, kteří uklízeli na 2 500 místech. Velmi si vážíme toho, že se Gábina Koukalová
stává naší patronkou a věřím, že se nám díky tomu podaří letos do uklízení zapojit
ještě širší veřejnost“, uvedl Miroslav Kubásek, jeden ze zakladatelů akce.
„Les je pro většinu lidí synonymem pro uvolnění, odpočinek, načerpání a obnovu
sil. Na rozdíl od Rakouska nebo Velké Británie jsou i soukromé lesy u nás přístupné všem. Někteří lidé ale stále zapomínají na to, že když jsou v lese, jsou de facto u někoho na návštěvě a že by se měli podle toho také chovat. Namísto toho ale po sobě zanechávají v lesích odpadky a pletou si lesy se skládkami. Akci „Ukliďme
svět, ukliďme Česko“ proto jednoznačně podporujeme a vítáme každého
dobrovolníka, který nám pomůže lesy po našich nepořádných spoluobčanech uklidit“, připomíná František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR a starosta města Pelhřimova.

Zapojit do akce se může každý. Stačí udělat první krok, zaregistrovat se jako
organizátor, nebo se přidat k úklidu jako dobrovolník. Kde všude se bude uklízet,
ukazuje interaktivní mapa na www.UklidmeCesko. cz.

Obrázek